Jubileuszowy X RODZINNY RAJD TURYSTYCZNY za nami

W niedzielę 29 sierpnia 2021 r. odbył się X Rodzinny Rajd Turystyczny zorganizowany przez Automobilklub Biecki współfinansowany przez Gminę Biecz. Tematem przewodnim jubileuszowego Rajdu były „Tajemnice miasta”, gdyż zorganizowana w ramach zwiedzania gra miejska odbyła się na terenie naszego pięknego, zabytkowego miasta.

GALERIA

Wzięło w nim udział 39 załóg, w tym 15 z Automobilklubu Bieckiego, 4 z Automobilklubu Stomil Dębica, 2 z Automobilklubu Krakowskiego i 15 załóg niezrzeszonych. Uczestniczyło w Rajdzie 121 osób, w tym 41 dzieci oraz 11 sędziów. Honorowymi gośćmi Rajdu byli 26-krotny mistrz Polski w wyścigach górskich i w rajdach Jan „Naczelnik” Kościuszko oraz jego wieloletni pilot rajdowy Janusz „Czapka” Bronikowski. Wziął w nim udział także Mistrz Polski GSMP 2020 w klasie 5b Maciej Serafin. Byli z nami fascynaci Fiatami 126p Grupa „126Hooligans” oraz jej szef i współzałożyciel Marcin Małysz – dziennikarz motoryzacyjny „Radia Kraków”. Wymienieni zostali uhonorowani przez Burmistrza Biecza Pana Mirosława Wędrychowicza listami gratulacyjnymi i upominkami.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 11:00, w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Bieczu, gdzie po wydaniu dokumentów rajdowych i numerów startowych (sponsorowanych przez firmę „Elefant” kol. Zbigniewa Kotarby) Dyrektor Rajdu kol. Mariola Mrozek przeprowadziła odprawę zawodników. Następnie zawodnicy rozwiązali test z bezpieczeństwa ruchu drogowego, w którym maksymalną liczbę punktów zdobyło trzy załogi z numerami 32, 33 i 37 (prawidłowe odpowiedzi w załączniku). W tym roku uczestnicy otrzymali materiały promujące trzeźwość na drodze i akcję „STOP pijanym kierowcom” i utrwalili sobie, że stężenie alkoholu we krwi polskiego kierowcy nie może osiągnąć i przekroczyć limitu 0,2‰.  Z wielkim zainteresowaniem młodsi i starsi Rajdowicze wzięli udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej fachowo przeprowadzonym przez druhów z bieckiej OSP. Uczestnicy wzięli czynny udział w szkoleniu oraz zadawali strażakom wiele pytań.

Po oddaniu testów zawodnicy byli wypuszczani na trasę i musieli dojechać na próbę samochodową, która odbyła się na bieckim placu targowym, dzięki wsparciu GS „Samopomoc Chłopska” w Bieczu. Deszcz padał już od kilku dni więc próba była, co widać na zdjęciach, bardzo widowiskowa. Kierownikiem próby był Dariusz Bajorek. Najlepszy czas na próbie wykręciła załoga z numerem 36 – P. Potoczek/A. Stańczak (60,85). Niewiele gorsze czasy miały załogi nr 25 – D. Ferenczak/E. Ferenczak (61,56) i nr 31 – B. Dziurzński/E. Dziurzyńska (62,41). W Regulamin wkradł się błąd, gdyż za błędne wykonanie próby powinno być 100% punktów karnych otrzymanych przez najsłabszego zawodnika.

Następnie uczestnicy przyjeżdżali na rynek, gdzie ustawione rzędy samochodów na płycie głównej przez Janusza Mrozka i Mariana Sendeckiego pięknie wyglądały z powiewającymi flagami Rajdu. Tutaj uczestnicy musieli, jak co roku, znaleźć – podczas zwiedzania w formie gry miejskiej – odpowiedzi do krzyżówki dotyczącej naszego zabytkowego średniowiecznego miasta. Dzięki wsparciu Burmistrza Biecza Pana Mirosława Wędrychowicza i Gminy Biecz uczestnicy zwiedzili bezpłatnie Muzeum Ziemi Bieckiej i Turmę, podziwiali widok miasta z wieży ratuszowej. Dzięki Dyrektor Biblioteki Biecz Pani Elżbiecie Knapik mieli także możliwość zobaczenia nowoczesnej Biblioteki Biecz mieszczącej się w budynku dawnej synagogi oraz w jej piwnicach wystawy poświęconej historii bieckich Żydów.

Po zjedzeniu ciepłego posiłku w restauracji „U Becza” uczestnicy poszli dalej kierując się na Plac Kromera i za miejskie mury przy Baszcie Kowalskiej, gdzie przygotowany został dla nich Tor Przeszkód. Niestety tym razem odbyły się tylko dwie konkurencje, gdyż przygotowanej przez Łukasza Skórskiego konkurencji „Hulaj” (najwolniejszy przejazd wyznaczonego odcinka na elektrycznej hulajnodze) nie można było przeprowadzić na mokrym podłożu. Druga konkurencja „Strzelaj” została przeprowadzona przez członków grupy „Łucznicy Rozembark”, a punkty spisywał Andrzej Mrozek. Nie było łatwo trafić w tarczę, ale każda załoga zdobyła chociaż jeden punkt. Najlepsze były dwie załogi z numerami 34 i 36, których zawodnicy zdobyli aż po 11 punktów. Konkurencja „Trafiaj”, sędziowana przez Annę Mrozek, polegała na oddaniu trzech rzutów do kosza, ale żeby nie było łatwo, w alkogoglach. Tu najlepsze były trzy załogi o numerach 32, 36 i 37, których zawodnicy trafili do kosza aż 2 razy.

Po zakończeniu konkurencji zawodnicy udali się na metę usytuowaną przy Domu Ludowym w Grudnej Kępskiej, gdzie oddali krzyżówkę gry miejskiej, której hasłem było „STRAĆ GŁOWĘ DLA BIECZA”. Oczywiście uczestnicy, jak zwykle, mocno zaangażowali się w szukanie odpowiedzi i wszystkie załogi rozwiązały ją prawidłowo (rozwiązanie w załączniku). Mimo deszczowej pogody odbył się tu integracyjny grill, którego zorganizowaniem zajmowali się niezawodni Anna i Andrzej Zięcina  z synem Arkiem, Ewa i Darek Bajorek, Marian Sendecki i Konrad Balakowicz. Wspaniały chleb i „proziaki” upiekła, jak co roku, Krystyna Sendecka. Grzybki były oczywiście z piwnicy Mrozków, ale ogórki w tym roku przywiózł nam Pan Jan Kościuszko, który uraczył nas także świetnym chlebem i smalcem.

Około godziny 18:00 nastąpiło rozdanie nagród Rajdu, podczas którego wszystkie załogi otrzymały pamiątkowe puchary i „Certyfikaty Rajdowca Turysty”, a wszystkie dzieci dyplomy „Mistrz kierownicy”, słodkie upominki i nagrody rzeczowe ufundowane przez Automobilklub Biecki, Miasto Biecz oraz sponsora. Wyniki klasyfikacji w załączniku.

Dziesiąty, jubileuszowy Rodzinny Rajd Turystyczny był bardzo udany. Uczestnicy świetnie się bawili, tak podczas zwiedzania jak i grilla. Humory dopisywały mimo, że nie dopisała pogoda. I ci którzy jeżdżą co roku, i ci którzy byli pierwszy raz wyjeżdżając umawiali się na spotkanie za rok.

Relacje, wyniki i zdjęcia z imprezy zamieszczone zostały także na stronie Gminy Biecz www.biecz.pl oraz na Facebooku w wydarzeniu X RODZINNY RAJD TURYSTYCZNY. Wykorzystano zdjęcia autorstwa BOLOfoto i RamboTeam.

Serdecznie dziękujemy:

  • za przychylność dla organizacji imprezy Gminie Biecz i Bibliotece Biecz, a szczególnie Burmistrzowi Biecza Panu Mirosławowi Wędrychowiczowi, Sekretarzowi Gminy Biecz Panu Janowi Szkaradkowi i Dyrektor Biblioteki Biecz Pani Elżbiecie Knapik;
  • za możliwość zorganizowania próby samochodowej Zarządowi Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”;
  • za profesjonalne przeprowadzenie szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej Komendantowi i druhom OSP w Bieczu;
  • za materiały promocyjne i wypożyczenie alkogogli Pełnomocnikowi ds. uzależnień Urzędu Miejskiego w Gorlicach;
  • za pomoc przy tworzeniu „małego granta” Prezesowi Automobilklubu Bieckiego kol. Markowi Sitkowi;
  • za wskazanie i zarezerwowanie miejsca na integracyjnego grilla kol. Jolancie Sitek;
  • sponsorom imprezy, a szczególnie Firmom „IRBUD”, „ELEFANT” i „KruKam”;
  • za promocję naszego Rajdu, tak przed jak i po w „Radiu Kraków” Panu Marcinowi Małyszowi;
  • bardzo sympatycznej i pracowitej ekipie sędziowskiej;
  • wspaniałym gościom oraz małym i dorosłym uczestnikom Rajdu za pozytywne nastawienie (mimo, że) pod parasolami.

 


Komentarze są zamknięte.