Koniec wakacji i lata 2024 zapisze się w klubowych kronikach pod znakiem działań związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Dlaczego? W ciągu miesiąca Automobilklub Biecki zorganizował cztery imprezy z tym związane dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nawet na Letnim Super Sprincie, który był 4 rundą Mistrzostw Galicji, przeprowadzony został konkurs brd dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs składał się z trzech konkurencji – Test, Hulajnoga i Symulator. Główną nagrodą była hulajnoga ufundowana przez Tomasza Cebo właściciela salonu sprzedaży hulajnóg, a wygrał ją Mikołaj Wojtas.
Już drugi rok rajd ten jest organizowany wspólnie z Panem Wójtem Gminy Łużna jako zakończenie lata. Tym razem odbył się na ciekawej i trudnej trasie w miejscowości Szalowa. Biuro mieściło się w Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Pękali, a rajdówki stały na parkingu pięknego Kościoła św. Michała Archanioła. Tutaj też był symulator dachowania samochodu z MORD w Nowym Sączu, plac zabaw dla dzieci i stoiska Food Trucków. Jak w ubiegłym roku swoje piękne motocykle zaprezentowała bobowska grupa „Sokoły”.
W Super Sprincie, który odbył się 25 sierpnia 2024 roku wzięło udział 32 załogi, z których 30 dojechało do mety. 13 ze startujących uczestników reprezentowało nasz Automobilklub i aż 7 z nich znalazło się na pudle. III miejsce w klasie 1 zajęli Daniel Sarkowicz/Rafał Wojtas (nz). W klasie 2 na podium znalazły się dwie załogi. II miejsce wywalczyli Dawid Kalisz/Krzysztof Falandysz (nz), a III miejsce – Arkadiusz Abram/Anna Mrozek. II miejsce w klasie 4 zajęła załoga Janusz Smoła/Klaudia Michalik (nz). W klasie FIAT na podium stanęły także dwie załogi. II miejsce wyjeździli Konrad Sajdak/Jakub Kosiba (A. Stomil w Dębicy), a III miejsce – Patryk Setlak/Piotr Rutana (nz), którzy zdobyli także Puchar Fiata126p. II miejsce w klasie GOŚĆ zajęła załoga Przemysław Gosztyła/Tomasz Klag.
Tuż przed rajdem rozpoczął się kurs „Ratownik Drogowy PZM”, którego kierownikiem był Instruktor Ratownictwa Drogowego PZM Wiesław Dymiński z Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie. Zajęcia teoretyczne i praktyczne oprócz niego prowadzili Instruktor Pierwszej Pomocy Mariola Mazur, strażacy ratownicy z OSP w Bieczu – druhowie Anna Huk, Remigiusz Święch i Dawid Rozkowiński oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Gorlicach – sierż. szt. Patryk Kozioł i mł. asp. Daniel Pastuszak.
W zajęciach wzięło udział 17 osób, w tym 10 z Automobilklubu Bieckiego i 7 członków Automobilklubu Stomil w Dębicy. Wszyscy zdali egzamin teoretyczny i praktyczny uzyskując uprawnienia „Ratownik Drogowy PZM”.
Kolejną imprezą promującą bezpieczeństwo ruchu drogowego był 13. Rodzinny Rajd Turystyczny, który odbył się 1 września 2024 r. Wszystkie załogi odpowiedziały na pytania testu z brd i otrzymały naklejki „Stop pijanym kierowcom” oraz uczestniczyły w pokazie ratownictwa przeprowadzonym przez druhów z OSP w Libuszy. W tegorocznym rajdzie wzięło udział 36 (z 42 zgłoszonych) załóg. W ostatniej chwili, z różnych powodów zrezygnowało, 6 uczestników. 13 załóg reprezentowało Automobilklub Bieckie, 3 – A. Stomil w Dębicy, 3 – A. Małopolski, 2 – A. Krakowski, 1 – A. Gorlicki, 1 – Jedlickie Stowarzyszenie Sportowo-Turystyczne, 13 załóg było niezrzeszonych, a 7 samochodów należało do organizatorów. W tegorocznej imprezie uczestniczyło 140 osób, w tym 40 dzieci oraz 16 sędziów.
Mimo, ze była to 13 edycja rajdu udało się zorganizować najdłuższą z prób na rajdach rodzinnych, a to dzięki przyjaznemu podejściu firm mających siedzibę na Korczynie: Ekspand, Serwis Skrzynie Automatyczne, Wod-Bud i Halikon. Temat przewodni rajdu „Na kraniec Beskidu Niskiego” zaprowadził uczestników do Muzeum Historycznego – Pałac w Dukli i urokliwej miejscowości Jaśliska z Muzeum Regionalnym „Kuźnia Tradycji”. Miejsce mety znalezione zostało przypadkiem (znów 13), dzięki pięknemu rysiowemu muralowi. Tu odbyły się trzy konkurencje Toru Przeszkód przygotowane przez Andrzeja Mrozka, którego wspierali Maksymilian Skawiński i Krzysztof Wszołek. Tu też działała niezawodna ekipa grillowa Dariusz Bajorek, Ewa Bajorek, Andrzej Zięcina i Konrad Balakowicz, która przywiozła tym razem czteroosobowe wsparcie. Gabriela Korzeń, Marlena Stachurska, Kacper Gubała i Szymon Gubała sędziowali przy próbie samochodowej i pomagali przy przygotowaniu grilla. Oprócz grillowanych smakołyków był najlepszy chleb i proziaki od Krystyny i Mariana Sendeckich oraz ogórki i grzybki z piwnicy Rambo Team.
Późnym popołudniem nastąpiło zakończenie Rajdu. Tym razem, ze względu na 13, niespodzianie była minimalistyczna klasyfikacja. Puchary „Najlepsza załoga…” i najważniejszy puchar za zajęcie 13 miejsca, którego nie mogło go zabraknąć podczas 13. Rodzinnego Rajdu Turystycznego. Pozostali uczestnicy wybierali sobie puchary ukryte w prezentowych torebkach. Wszystkie załogi otrzymały „Certyfikaty Rajdowca Turysty”, które jak co roku wydrukowała nam (jak i numery startowe i naklejki) Agencja Reklamowa „Elefant” klubowego kolegi Zbyszka Kotarby. W tym roku były one ze zdjęciem, które zrobił wszystkim załogom Marcin Bolo Wojciechowski, a wywołał je biecki fotograf „FOTO Piotr”, który specjalnie dla nas otworzył w niedzielę. Wszystkie dzieci od najmłodszych do najstarszych otrzymały zaprojektowane przez Janusza Smołę medale „Mistrz Kierownicy” oraz słodycze i nagrody rzeczowe ufundowane przez Automobilklub Biecki, Bank Spółdzielczy w Bieczu, Firmy IrBud i BrukBet oraz Urząd Miejski w Bieczu.
W niedzielę 22 września 2024 r. na bieckim stadionie sportowym odbył się II Memoriał Ryszarda Szeteli. Organizatorem turnieju piłki nożnej dla dzieci z rocznika 2012 i młodszych był Bank Spółdzielczy w Bieczu, który od wielu lat wspiera finansowo działania Automobilklubu Bieckiego. Tak te związane ze sportem samochodowym w tym Wyścig Górski Magura Małastowska, jak i dotyczące brd m.in. Gminny Turniej Bezpieczeństwa Rychu Drogowego im. Jana Grygowicza.
Tegoroczną współpracę z Bankiem koordynowali Daniel Wójcikiewicz i Waldemar Przybyłowicz. Klubowi Ratownicy Drogowi PZM zapewnili opiekę medyczną uczestnikom turnieju. Członkowie klubu przygotowali i przeprowadzili konkurs BRD dla dzieci z klas I-VI obejmujący trzy konkurencje. Testy dostosowane były do wieku dzieci, konkurencja na symulatorze rajdowym polegała na jak najszybszym przejeździe wyznaczonej trasy, a w konkurencji Hulajnoga należało wyznaczoną trasę jak najwolniej. Łukasz Skórski udostępnił dla celów konkursu fotel gamingowy z TV i hulajnogę elektryczną oraz przygotował testy BRD.
W konkursie wzięło udział 34 uczniów szkół podstawowych. Sklasyfikowanych zgodnie z regulaminem, zostało 24 uczestników. Zwycięzcy w obu kategoriach wiekowych otrzymali puchary i dyplomy oraz nagrody ufundowane przez BS w Bieczu. I miejsce w kategorii wiekowej klas I-III zdobył Maciej Słowik, wśród dziewcząt w tej kategorii najlepsza była Ida Saracen. Zwycięzcą w kategorii wiekowej klas IV-VI został Norbert Guzowski, a najlepszą z dziewcząt była Oliwia Wójcikiewicz.