IV Rodzinny Rajd Turystyczny 2014

Dnia  6 lipca 2014 r. odbył się IV Rodzinny Rajd Turystyczny, którego tematem przewodnim były „Pogórzańskie klimaty”. W Rajdzie wzięło udział 21 załóg w tym 12 z Automobilklubu Bieckiego i 9 załóg niezrzeszonych. Uczestniczyło w nim 42 osoby dorosłe i 15 dzieci oraz 11 sędziów.

Zawodnicy przejechali trasę z Biecza do Odernego, według notatek zamieszczonych w „Książce drogowej”, wykonując po drodze dwie próby sprawnościowe samochodowe i odpowiadając na pytania testów krajoznawczo-rajdowego oraz z bezpieczeństwa ruchu drogowego, a na koniec wykonując zadania sportowe „Toru Przeszkód”.

Wydawanie dokumentów rajdowych o godz. 14.00, w sali udostępnionej nieodpłatnie przez Klub Abstynenta „Horyzont”, w budynku tzw. „Wantuchówki”. Sprawność i wyposażenie samochodów sprawdził kol. Dariusz Bajorek, kol. Krzysztof Sitek przeprowadził próbę resuscytacji na fantomie. Numery startowe zaprojektował i wykonał kol. Maciej Łyszczarz. Na trasę wystartował zawodników Andrzej Mrozek. Testy, książkę drogową oraz wszelką inną dokumentację przygotowała M. Mrozek. Samochodowe próby sprawnościowe polegające na slalomie między pachołkami przygotował kol. Janusz Mrozek. Odbyły się one na placach zamkniętych pod Kościołem pw. Św. Michała Archanioła w Ropie (dzięki wyrażeniu zgody przez Wójta Gminy Ropa Pana Jana Morańdę i księdza proboszcza Stanisława Porębskiego) oraz na placu za stacją paliw przy drodze Ropa-Uście Gorlickie (dzięki zgodzie właściciela Pana Jerzego Rydarowicza). Pierwszą próbę sędziowali Marcin Wojciechowski i Angelika Mróz, a drugą Dariusz Bajorek z kolegami Kacprem Biernackim i Piotrem Biernackim.

W związku z tym, że tematem przewodnim Rajdu były pogórzańskie klimaty uczestnicy zwiedzili Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku, który jest oddziałem gorlickiego Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Dzieci wzięły udział w warsztatach wyrobu naczyń glinianych „Czar ludowych rzemiosł” w ramach oferty małopolskiego projektu BON KULTURY. Zawodnicy przejechali też bardzo wąskimi, malowniczo położonymi drogami wzdłuż Zalewu Klimkowskiego do gościnnego domu „Pod złotą wiechą”  Pani Urszuli Baniak-Pona w miejscowości Oderne. Dom położony w uroczej kotlince oferował nam nie tylko wiatę i grilla, miejsce na biuro rajdu, ale przede wszystkim wspaniale urządzony plac zabaw dla dzieci.

Na mecie zawodnicy oddając testy krajoznawczo – rajdowe udzielali odpowiedzi na pytania testu z bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ostatnią konkurencją Rajdu był „Tor Przeszkód” polegający na wykonaniu rzutów do tarczy, trafieniu bulami do okręgu oraz piłkami tenisowymi do butelek z wodą, a także złowieniu jak największej liczby rybek przez członka załogi. Osobno przeprowadzony został „Tor Przeszkód dla dzieci” podobny jak dla dorosłych.

Na zakończenie zawodnicy i sędziowie zjedli przepyszny gulasz oraz kiełbaski z grilla z wiejskim chlebem zasponsorowane przez kol. Stanisławę i Bogdana Rydarowiczów. Testy krajoznawczo – rajdowe i z bezpieczeństwa w ruchu drogowym sprawdzały A. Mrozek i M. Mrozek. Obliczenia klasyfikacji końcowej przeprowadziła M. Mrozek. Dopiero około godziny 21.00  nastąpiło ogłoszenie wyników Rajdu. W tym roku wszystkie załogi otrzymały puchary i dyplomy. Dyplomy za udział w rajdzie, słodkie upominki i nagrody rzeczowe otrzymały wszystkie dzieci. Najlepsi na torze przeszkód, czyli Arkadiusz Deda, Adrian Gajek, Konstanty Galant i Maciej Wojakowicz otrzymali puchary, a pozostałe dzieci medale.

Klasyfikacja została przeprowadzona w trzech kategoriach. W kategorii kobiet – kierowców było 6 uczestniczek, a zwyciężyła załoga z numerem 19 – Monika i Andrzej Firszt. W kategorii kierowców amatorów było 8 załóg, a zwyciężyli, startujący
z numerem 22,  kierowca Bartłomiej Zieliński z pilotem Judyta Matyją. W kategorii kierowców „rajdówców” było 6 załóg, a zwyciężyła załoga z numerem 7 – kierowca Rafał Smyka z pilotem Anną Turek.

Około 22.00 zawodnicy i sędziowie zaczęli opuszczać gościnny dom „Pod złotą wiechą”. Impreza w mojej ocenie była bardzo udana.

Za pomoc w organizacji imprezy dziękujemy:

– Wójtowi Gminy Ropa Panu Janowi Morańdzie,

– Księdzu Proboszczowi parafii pw. św. Michała Archanioła w Ropie Stanisławowi Porębskiemu,

– Panu Jerzemu Rydarowiczowi właścicielowi stacji paliw na trasie Ropa – Uście Gorlickie,

–  sponsorom imprez brd – Państwu Stanisławie i  Bogdanowi Rydarowiczom, Monice i Damianowi Zawiszom oraz Dorocie Kozioł i Mieczysławowi Galantowi,

–  Pani Urszuli Baniak-Pona właścicielce gościnnego domu „Pod złotą wiechą”
w Odernem,

–  prezesowi Klubu Abstynenta „Horyzont” kol. Markowi Szaremu

–  prezesowi Automobilklubu Bieckiego Markowi Sitkowi,

–  bardzo sympatycznej i pracowitej ekipie sędziowskiej,

–  wszystkim uczestnikom Rajdu dorosłym i dzieciom, którzy mamy nadzieję bawili się świetnie.

WYNIKI


Komentarze są zamknięte.