KWIETNIOWO RAJDOWO

Sezon na rajdowych trasach rozkręca się na dobre – Super Sprinty i KJS-y, Mistrzostwa Polski i okręgowe. Bywa już, że tego samego dnia zawodnicy reprezentują nasz klub na trzech różnych imprezach samochodowych w trzech odległych regionach Polski.

Podczas 8. Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza zorganizowanego przez Automobilklub Krakowski 13 i 14 kwietnia 2024, wśród startujących 47 załóg zobaczyliśmy trzy załogi reprezentujące nasz klub. Załoga Piotr Piesko/Mateusz Kacprzak, która zadebiutowała w nowej rajdówce Peugeocie 208 R2 i w nowym oklejeniu FunPark, zajęła I miejsce w klasie 1 i świetne XII miejsce w klasyfikacji generalnej. Zbyszek Kotarba, zapowiadający i w tym sezonie starty w czeskich rajdach, z Emilią Kotarską (A. Polski) na prawym, wyjeździli I miejsce w klasie Historic 2. Na rajdowe trasy powróciła, po wypadku podczas 3. Valvoline Rajd Małopolski i odbudowie Audi Coupé Quattro, załoga Mariusz Polak/Przemysław Baryła, która zajęła I miejsce w klasie Historic 3.

Dla dwu – z wymienionych załóg – ten kultowy rajd był dobrym treningiem przed 52. Rajdem Świdnickim, który był pierwszą rundą RSMP. Piotr Piesko i Mateusz Kacprzak, jak napisano na fanpage FunPark „musieli zmierzyć się z awarią samochodu oraz trudnymi odcinkami specjalnymi, które dały Zawodnikom i hamulcom niezły wycisk. Mimo trudności chłopaki walczyli do końca i dotarli na metę” i to ze świetnym wynikiem, gdyż wywalczyli II miejsce w klasie 4R2. Startująca w HRSMP załoga Mariusz Polak/Przemysław Baryła, także stanęła na podium zajmując II miejsce w klasie Open +2000.

Mateusz Kacprzak zatęsknił za trasami Tarmac Masters i popilotował Adama Magierę (startującego do tej pory głównie w wyścigach górskich) podczas pierwszej rundy TARMAC Rajdowych Mistrzostw Dolnego Śląska. Wymagające trasy 8. Tech-Mol Rally 2024 zawodnicy musieli pokonać w niesprzyjających warunkach pogodowych. Z 58 załóg, które wystartowały do OS1, aż 18 miało wypadek, usterkę mechaniczną lub się wycofało. Nasza załoga nie tylko dojechała do mety, ale wywalczyła wysokie IV miejsce w klasie PRO3.

Do startów Dacią Duster w rajdach terenowych powróciła klubowa załoga Mariusz Pietrzycki/Sławomir Cebulak. Rajdowy sezon otworzyła Columna Medica Baja Drawsko Pomorskie, która odbyła się w dniach 19-21 kwietnia na drawskim poligonie. Podróże4x4 Rally Team zajął II miejsce w grupie STOCK w klasie T2 NAT tak w 1 rundzie Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, jak i w 2 rundzie Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych.

Startujący w tym sezonie w Samochodowych Mistrzostwach Tychów Jacek Gajda, w 3 rundzie wystartował z pilotem Mateuszem Hanusiakiem (A. Ziemi Tyskiej). Załoga zajęła II miejsce w klasie CENTO, a w klasyfikacji generalnej uplasowali się na 37 miejscu. Było to bardzo dobrym wynikiem, gdyż ze startujących 85 załóg, metę osiągnęło 74. Do mety OS1 niestety nie dojechała druga klubowa załoga Przemysław Gosztyła/ Barbara Gosztyła, startująca w klasie GOŚĆ. Jak napisał nam Przemek „Na 3 zakręcie urwało się przeniesienie biegów. Na odbiciu. I straciliśmy biegi. Więc efekt postój na odcinku. I powrót na tarczy. Mój błąd. Przed imprezą za bardzo spasowałem wybierak, by nie mieć kłopotów z wbijaniem biegów…”

Rozkręca się także sezon Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w Super Sprincie 2024. Pierwsza eliminacja, zorganizowana przez Auto Sport Klub w Przemyślu, odbyła się 14 kwietnia. Na starcie Super Sprint Huta Brzuska stanęło 21 załóg, a wśród nich dwie reprezentujące nasz klub. Na szybkiej i technicznej trasie najlepszą załogą w klasie 2 byli Dawid Kalisz/Piotr Szudy, którzy zajęli także II miejsce w klasyfikacji generalnej. Natomiast Konrad Sajdak, którego pilotował Piotr Pypeć (A. Stomil Dębica), zajął II miejsce w klasie FIAT.

Dwa tygodnie później odbyła się druga runda MOR w Super Sprincie. Super Sprint o Puchar Wójta Gminy Dębica, zorganizowany przez Automobilklub Stomil w Dębicy, był także drugą rundą Mistrzostw Galicji w Super Sprincie 2024. W organizacji imprezy brali udział sędziowie z naszego klubu. Przewodniczącą ZSS była Angelika Mróz, sędzią ZSS – Marcin Wojciechowski, a Kierownikiem badań kontrolnych – Krzysztof Sitek.

W sprincie startowało 34 załogi, a wśród nich 8 reprezentujących nasz klub. W klasie 2 startowali Stanisław Wroński/Michał Kret (nz), Arkadiusz Abram/Anna Mrozek oraz Maciej Chumikowski/Julia Orzechowska (A. Krakowski), którzy pojechali najszybciej i zajęli II miejsce w klasie 2 i VI miejsce w klasyfikacji generalnej. W klasie 4 startował Janusz Smoła, którego tym razem pilotował Andrzej Wieczorek (nz). Natomiast w klasie FIAT jechali Piotr Zając/Emilia Plis (nz), Filip Fortuna/Karol Jarek (nz), Adrian Sajdak/Adrian Grzenia (nz) oraz Konrad Sajdak/Piotr Pypeć (A. Stomil w Dębicy), którzy wyjeździli II miejsce w klasie FIAT.

W tym miesiącu odbyły się eliminacje Powiatu Gorlickiego turniejów brd, tak dla szkół podstawowych, jak i szkół średnich, a w ich organizacji – z ramienia Automobilklubu – brała udział Mariola Mrozek, która zaprojektowała i wydrukowała dyplomy do obu eliminacji sfinansowane przez klub, a także zbierała protokoły i ogłaszała wyniki po zakończeniu każdej konkurencji oraz prowadziła obliczenia na obu turniejach.

W eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się 17 kwietnia w Ropie, Gminę Biecz reprezentowało cztery z drużyn uczestniczących Gminnym Turnieju BRD. W obu grupach wiekowych zwyciężyły, jak dotąd niepokonane, drużyny Szkoły Podstawowej nr 2 w Ropie. Nasze drużyny uplasowały się tuż za nimi. W młodszej grupie wiekowej II miejsce zdobyła drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Korczynie w składzie Agnieszka Juruś, Amelia Szychta, Antoni Szary i Kacper Wędrychowicz, który zajął V miejsce (tuż za uczniami z Ropy). W starszej grupie wiekowej III miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Racławicach w składzie Oliwia Oczkowicz, Wiktoria Ryznar i Błażej Juruś, 4 miejsce – ZSP w Binarowej, a 5 miejsce – SP nr 1 w Bieczu. Najwyżej w klasyfikacji indywidualnej, zaraz po uczniach z Ropy, uplasowali się: na VI miejscu – Oliwia Janas z ZSP w Binarowej, na VII miejscu – Oliwia Oczkowicz z ZSP w Racławicach, a na VIII miejscu Jan Zając z SP nr 1 w Bieczu.

Natomiast 18 kwietnia w ZST w Gorlicach odbyły się eliminacje Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Samochód na próbę samochodową udostępnił nam P. Daniel Pilch z Ośrodka Szkolenia Kierowców ELKAR w Bieczu, a talerz Stewarta pożyczył MORD w Nowym Sączu dzięki koledze Ł. Skórskiemu. Zwycięzcą została drużyna B gorlickiego Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w składzie Piotr Nowak, Jakub Szloch i Konrad Świątek, a drugie miejsce zdobyła drużyna A Zespołu Szkół Zawodowych im. Królowej Jadwigi w Bieczu w składzie Michał Dziedzic, Jan Gurgul i Piotr Guzik.