VII Rodzinny Rajd Turystyczny

GALERIA – Fot. Janusz Mrozek, Anna Mrozek

Dnia 9 lipca 2017 r. odbył się siódmy już Rodzinny Rajd Turystyczny, którego tematem przewodnim było „Na krańcu… powiatu”. W Rajdzie wzięło udział 21 załóg w tym 13 z Automobilklubu Bieckiego i 8 załóg niezrzeszonych. Uczestniczyło w nim 79 osób, w tym 37 dorosłych i 31 dzieci oraz 11 sędziów.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 12:00, w sali w budynku tzw. Wantuchówki (dzięki zgodzie Pana Marka Szarego Prezesa Klubu Abstynenta „Horyzont”), wydawaniem dokumentów rajdowych i numerów startowych (zaprojektowanych przez kol. Macieja Łyszczarza). Na początek sprawność i wyposażenie samochodów sprawdził kol. Dariusz Bajorek, a dyrektor rajdu Mariola Mrozek przeprowadziła krótką odprawę zawodników, po której rozwiązywali test z bezpieczeństwa ruchu drogowego (przygotowany przez Annę Mrozek). Maksymalną liczbę punktów w teście z brd zdobyły cztery załogi: W.Orliński/ G.Orlińska, M.Kacprzak/ O.Kacprzak,  A.Szczepański/P.Budziak, J.Wronkowicz/P.Wronkowicz.

W tym roku zawodnicy wyjechali z Biecza w kolumnie, a wypuścił ich na trasę kol. Janusz Mrozek. Na placu zamkniętym w Sękowej (dzięki zgodzie Pani Wójt Małgorzaty Małuch) odbyła się samochodowa próba sprawnościowa, której kierownikiem był kol. Dariusz Bajorek. Najszybciej pokonała trasę załoga nr 4 -M.Galant/D.Kozioł jadąca Mrecedesem W126, a największą furorę zrobiła swoim przejazdem Fiatem 126P załoga nr 5 – T.Deda/A.Deda.

GALERIA – Fot. Piotr Dudka

Jak co roku zawodnicy musieli znaleźć w książce drogowej i podczas zwiedzania odpowiedzi na pytania testu krajoznawczo-turystycznego. W tym roku zwiedzaliśmy małą miejscowość Bartne, o bogatej historii, i jak się okazało było, co zwiedzać. Wszyscy zachwyciliśmy się pięknymi cerkwiami: greckokatolicką, która jest oddziałem gorlickiego Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz prawosławną z pięknym ikonostasem.

Na mecie ulokowanej na rekreacyjnym placu w Ropicy Górnej (udostępnionym przez Panią Sołtys Katarzynę Tokarz) zawodnicy oddali testy krajoznawczo-turystyczne i jak się okazało załogi prawidłowo odpowiedzieli na wszystkie pytania testu. Tutaj kol. Krzysztof Sitek miał przeprowadzić próbę resuscytacji na fantomie, nawet przywiózł naszego „Adasia”, ale ponieważ po długim zwiedzaniu wszyscy zgłodnieli poszli pożywić się kiełbaską z grilla i chlebem upieczonym przez Krysię Sendecką. Zorganizowaniem zaplecza i wyżywieniem zajmowała się super ekipa: kol. Anna Zięcina i Andrzej Zięcina oraz kol. Ewa Dulęba i Darek Bajorek oraz kol. Marian Sendecki.

Następnie, tak dorośli, jak i dzieci, wzięli udział w czterech konkurencjach sportowych „Toru Przeszkód”. Przygotowała je Ania Mrozek, a przeprowadzali kol. Prezes Marek Sitek, Kostek Galant, Andrzej Mrozek, Andrzej Zięcina. Pierwszą konkurencją, o nazwie „Kowbojski slalom”, było pokonanie slalomu między pachołkami w kapeluszu skacząc do mety na dużej piłce. Na dodatek na czas. Najlepszy był zawodnik załogi nr 15 M.Szumlański/J.Szumlański, a najlepsze dzieciaki – Kuba Szulański, Arek Deda i Piotrek Wronkowicz. W konkurencji „Trafisz?” należało za pomocą pięciu piłeczek tenisowych strącić pięć butelek wypełnionych wodą, dla utrudnienia rozmieszczonych na różnej wysokości. Siedmiu zawodników strąciło po dwie butelki, a pięciu po jednej.  Najlepsi z młodszych zawodników byli Kuba Szumlański, który strącił trzy butelki oraz Julka Dudka i Przemek Pruchniewicz – po dwie butelki.

Dwie ostatnie konkurencje były przeprowadzane w goglach symulujących efekty spożycia alkoholu, lub używania narkotyków, które otrzymaliśmy wraz z materiałami promocyjnymi od Pana Piotra Gajdy pełnomocnika ds. uzależnień Urzędu Miejskiego w Gorlicach. W pierwszej o nazwie „Kosz z promilami” trzeba było wykonać trzy rzuty do kosza w alko-goglach i trzy bez nich. Uczestnicy przekonali się, że nie jest to wcale proste. Pięciu zawodników trafiło dwa razy do kosza, a czterech – jeden raz. Najlepszy wśród dzieciaków był Arek Deda, który trafił trzy razy oraz Julianka Orlińska, Adrian Gajek i Piotrek Wronkowicz, którzy trafili dwa razy. Druga nazwana „Złap” polegała na złapaniu pięciu różnej wielkości piłeczek i piłek w narko-goglach.
Ta konkurencja również była trudna, ale zawodnik załogi nr 3 – Ł.Maczuga/ M.Maczuga złapał wszystkie piłki, a załogi nr 7 – B.Polak/K.Mysłakowska-Polak – aż trzy. Również trzy złapał najlepszy z młodych – Krzysiek Dudka.

Uczestnicy rajdu podpisywali też deklaracje odpowiedzialnego świadka /pasażera, aby wyrazić swoje  poparcie dla kampanii No Promil, No Problem inicjowanej już od 10 lat  przez Stowarzyszenie „Solny Gwarek” z Wieliczki a realizowanej  przez Miasto Gorlice. Kampania ma na celu wyrobienie wśród społeczeństwa krytycznej postawy w stosunku do osób wsiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Po sportowej rywalizacji przyszedł czas na ciąg dalszy integracyjnego grilla, a około godziny 19:00 nastąpiło ogłoszenie wyników Rajdu. W tym roku załogi otrzymały puchary i „Certyfikaty Rajdowca Turysty”. Wszystkie dzieci dostały dyplomy „Mistrz kierownicy”, słodkie upominki i nagrody rzeczowe, a w tym roku były to kubki z napisem RODZINNY RAJD TURYSTYCZNY, logo Automobilklubu Bieckiego i sponsora firmy IRBUD (zaprojektowane przez firmę UNITA Gabrieli Orlińskiej).

Siódmy Rodzinny Rajd Turystyczny był niezwykle udany J piękna pogoda J sympatyczni uczestnicy J grzeczne dzieci J miła młodzież J super sędziowie. I mali, i dorośli uczestnicy Rajdu wyjeżdżali zadowoleni umawiając się na spotkanie za rok. A więc do zobaczenia.

Za pomoc w organizacji imprezy dziękujemy:

 • Pani Wójt Gminy Sękowa Małgorzacie Małuch i Pani Sołtys Ropicy Górnej Katarzynie Tokarz
 • Panu Grzegorzowi Nosalowi Przewodniczącemu Rady Gminy Biecz
 • sponsorom imprez brd – Panu Ireneuszowi Pawlusiowi i Mieczysławowi Galantowi
 • prezesowi Klubu Abstynenta „Horyzont” kol. Markowi Szaremu
 • prezesowi Automobilklubu Bieckiego Markowi Sitkowi
 • bardzo sympatycznej i pracowitej ekipie sędziowskiej
 • wszystkim uczestnikom Rajdu dorosłym i dzieciom, którzy mamy nadzieję bawili się świetnie

Zarząd Automobilklubu Bieckiego serdecznie zaprasza członków Automobilklubu Bieckiego

i sympatyków naszego klubu oraz sportów motorowych do udziału w dniu 9 lipca 2017 r. w

VII  Rodzinnym Rajdzie Turystycznym

Uczestnicy:
członkowie Automobilklubu Bieckiego, sympatycy klubu oraz miłośnicy jazdy samochodem i zwiedzania ciekawych miejsc – oczywiście całymi rodzinami.

Koszt uczestnictwa:Niezmiennie od lat dorosły – 20,00 zł, dziecko – 10,00 zł.

Zbiórka uczestników:
Biecz, budynek tzw. „Wantuchówki” – godz. 12:00

Zgłoszenia:

przyjmowane są do dnia 5 lipca 2017 r.

Bardzo prosimy o podanie imion i wieku dzieci.

drogą e-mail – mariolazofia@op.pl

telefonicznie – Mariola Mrozek -669 175 389     – Janusz Mrozek -696 133 363

Druk zgłoszenia

W programie:

Na starcie:

 • wydawanie dokumentów i BT,
 • odprawa uczestników,
 • test z bezpieczeństwa ruchu drogowego i ratownictwa drogowego,
 • szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przemedycznej.

Na trasie:

 • sportowa próba samochodowa,
 • poznanie ciekawych zakątków powiatu gorlickiego,
 • test krajoznawczo-rajdowy.

Na mecie:

 • tor przeszkód dla członków załogi i dla dzieci,
 • ognisko integracyjne,
 • rozdanie dyplomów i nagród dla dzieci.

ZABIERZCIE – jak co roku – SPRAWNE SAMOCHODY, WYGODNE BUTY oraz oczywiście DOBRY HUMOR.
Ze swojej strony – jak zawsze – POSTARAMY SIĘ ZAPEWNIĆ DOBRĄ ZABAWĘ

i ZWIEDZENIE MNIEJSZEGO KAWAŁKA ŚWIATA.
Prowadzimy też starania O ZAPEWNIENIE 

SŁONECZNEJ, albo chociaż bezdeszczowej, POGODY.


Komentarze są zamknięte.