27 sierpnia 2023 r. przeprowadzony został Letni Super Sprint będący 7 rundą Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w Super Sprincie 2023 i 4 rundą Mistrzostw Galicji w Super Sprincie 2023, a 3 września odbył się XII Rodzinny Rajd Turystyczny.
Po kilku latach wróciliśmy na rajdowe trasy w okolicach Łużnej, a było to możliwe dzięki ogromnemu wsparciu Wójta Gminy Łużna Pana Mariusza Tarsy, który w organizację Letniego Super Sprintu i jego reklamę, zaangażowany był osobiście.
Łużna24 – zapowiedź Letniego Super Sprintu
Biuro sprintu i badanie kontrolne oraz wszystkie imprezy towarzyszące odbyły się na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łużnej, gdzie gościła nas Pani Dyrektor Monika Skrobot.
Dyrektorem imprezy był Łukasz Skórski, jego asystentem – Marek Sitek, a wicedyrektorem ds. bezpieczeństwa – Marcin Wojciechowski. Dokumenty zawodnikom w Biurze imprezy wydawała Mariola Mrozek, a pomagali jej Klaudia Budziak, Gabriela Budziak, Daniel Wójcikiewicz i Michał Wójcikiewicz. Odpowiedzialnym za kontakty z uczestnikami był Janusz Mrozek, Kierownikiem Badań Kontrolnych była Mariola Mazur, z którą przeprowadzali je Grzegorz Krzemień i Marek Sitek. Nad przebiegiem imprezy czuwał Zespół Sędziów Sportowych, którego Przewodniczącym był Grzegorz Krzemień (A. Małopolski), a sędziami Magdalena Adam (JKMiRD) i
Bartłomiej Dziurzyński (A. Stomil w Dębicy).
A gościem szczególnym był nasz klubowy kolega i kierowca rajdowy sprzed lat Piotr Ryndak.
To była gorąca niedziela. Na ciasnym i szybkim odcinku w Łużnej walczyło 41 załóg.
Próbę przeprowadzali Angelika Mróz, Bartłomiej Zieliński i Grzegorz Tabor. Czas zawodnikom mierzyli Kierownik Mety Lotnej Daniel Wójcikiewicz i jego asystent Michał Wójcikiewicz, a wpisywali go zawodnikom na Mecie Stop członkowie Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Marian Baran i Weronika Duda. Natomiast obliczenia prowadził Krzysztof Sitek.
Sześć załóg miało problemy i wypadło poza trasę, ale tylko trzy z nich nie ukończyło sprintu.
W klasyfikacji generalnej Super Sprintu zwyciężyła załoga Automobilklubu Stomil w Dębicy Jacek Bieszczad/Paweł Piczak.
Z 9 załóg z naszymi klubowiczami trzy stanęły na podium. I miejsce w klasie FIAT zajęli Konrad Sajdak/Piotr Pypeć (A. Stomil Dębica), zaraz za nimi w tej klasie uplasowali się Patryk Setlak/Piotr Rutana zdobywając równocześnie trofeum Najszybszy Maluch Super Sprintu, natomiast III miejsce w klasie 2 uzyskała (mimo startu z numerem 13) załoga Maciej Chumikowski/Szymon Brataniec.
Na metę dojechali także Arkadiusz Abram/Anna Mrozek, Stanisław Wroński/Adrian Gąsior, Janusz Smoła/Jakub Kalisz, Daniel Sarkowicz/Damian Kurzawa, Filip Fortuna/Wiesław Orliński (Fiat Seicento). Patryk Szalacha (A. Stomil Dębica), którego pilotem był Piotr Szudy, niestety nie ukończyła ostatniego przejazdu wypadając poza trasę.
Gorąco było także przy szkole, gdzie na mieszkańców i kibiców czekały atrakcje dodatkowe.
Nasi klubowi koledzy wystawili swoje samochody. Gabriel Kubit wyścigówkę, która wróciła dopiero z Cazin Grand Prix, gdzie ustanowił nowy rekord trasy podczas Central Europe Zone. Natomiast rajdówka Zbyszka Kotarby jeżdżącego pod pseudonimem Elefant tydzień wcześniej była na Barum Czech Rally Zlin, podczas którego załoga zajęła I miejsce w klasie E3 Star Rally Historic. Samochód i sprzęt ratowniczy wystawili, zabezpieczający wiele wyścigów górskich i nie tylko, ratownicy z Auto Moto Klubu Limanowa. Obok można było sprawdzić, jak zachowuje się ludzkie ciało podczas dachowania samochodu podczas na symulatorze dachowania udostępnionym przez dyrektora Marka Pławiaka z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.
W szkole młodsi mogli wziąć udział w konkursie z przepisów ruchu drogowego uczestnicząc w testach brd prowadzonych przez Klaudię i Gabrielę Budziak, a starsi poczuć się jak kierowcy aut wyścigowych biorąc udział w zawodach na symulatorze wyścigowym, które prowadził Andrzej Mrozek. Na boisku odbył się także konkurs jak najbezpieczniejszej jazdy na hulajnodze elektrycznej, który prowadzili Adam Lesiak, Marian Sendecki i Łukasz Kupczyk. Dodatkowo można było przejść, przeprowadzony przez Janusza Mrozka, tor przeszkód w alkogoglach pozwalających sprawdzić, jak zachowanie i percepcja zmieniają się pod wpływem alkoholu.
A głośno zrobiło się, gdy podjechała na parking kawalkada pięknych motocykli z klubu „Bobowskie sokoły”. Na imprezie swoje stoisko miał także salon „Cichy Zasada”. Były też coraz popularniejsze Food Tracki. Imprezę prowadziła Karolina Szymczyk dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łużnej, a filmowali redaktorzy portalu „Łużna 24”.
Łużna24 – podsumowanie Letniego Super Sprintu
Była to bardzo udana impreza,
a równie dobrze został oceniony przez uczestników XII Rodzinny Rajd Turystyczny, który odbył się w niedzielę 3 września 2023 r.
W rajdzie wzięło udział 38 załóg, w tym było 13 z Automobilklubu Bieckiego, 4 z A. Stomil w Dębicy, 2 z A. Krakowskiego, 1 z A. Gorlickiego, 1 z A. Małopolskiego, 11 załóg niezrzeszonych i 6 samochodów organizatora. Uczestniczyło w nim 124 osoby, w tym 33 dzieci oraz 14 sędziów.
Dokumenty rajdowe i numery startowe wydawane były w siedzibie naszego klubu, a samochody uczestników zostały zaparkowane przy budynku internatu. Ponieważ w czasie rozpoczęcia imprezy zaczął padać deszcz Pani Dyrektor A. Ducal udostępniła nam także jadalnię, gdzie odbyła się odprawa uczestników. Na niej mieliśmy przyjemność gościć Panią Poseł Elżbietę Zielińską, Pana Mirosława Wędrychowicza Burmistrza Biecza i Pana Grzegorza Nosala Przewodniczącego Rady Miejskiej.
W tym roku maksymalną liczbę punktów w teście z bezpieczeństwa ruchu drogowego zdobyło aż kilkanaście załóg. Najlepszy czas na próbie samochodowej na bieckim targowisku wykręciła załoga z numerem 3 – Janusz Smoła/ Anna Mrozek, ale w kategorii sędzia. Najszybsza z uczestników (ciekawe podobny kolor samochodu, czyli jednak żółte najszybsze) była załoga nr 6 – Marek Pacholarz/Katarzyna Pacholarz, a z wyłonionej dodatkowo kategorii „Gabaryt” załoga nr 2 – Paweł Trznadel/Sandra Trznadel.
Następnie uczestnicy wyruszyli na trasę, by zwiedzać ciekawe zakątki, już nie tylko powiatu gorlickiego, ale i ciężkowickiego i znaleźć odpowiedzi na pytania testu krajoznawczo-turystycznego. Tegoroczny temat prowadził ich „Pogórzańskimi szlakami” przez urokliwe tereny obu powiatów. Najpierw wszystkie załogi były na monumentalnym Cmentarzu Wojennym nr 123 z I Wojny Światowej na wzgórzu Pustki w Łużnej, gdzie odbyły się jedne z najcięższych walk Bitwy Gorlickiej. Stąd uczestnicy pojechali do Ciężkowic, by usiąść na ławeczce obok Jana Paderewskiego i zwiedzić w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej wystawę „Ziemia-Woda-Powietrze”, która zachwyciła młodych i dorosłych uczestników rajdu. Następnie skierowali się do Bruśnika, by zauroczyć się przepiękną panoramą z wieży widokowej i przyjechać na metę, a miejscem docelowym w tym roku był piękny i nowoczesny Dom Kultury w Biesnej. Jak zwykle uczestnicy byli mocno zaangażowani w szukanie odpowiedzi, ale wszystkich prawidłowych odpowiedzi udzieliła tylko załoga z numerem 8 – Bartłomiej Zieliński/ Judyta Matyja-Zielińska.
Test brd
Test krajoznawczo-turystyczny
Wyniki RRT
Na mecie, obok grillowanych smakołyków przygotowany został Tor Przeszkód. Niestety tym razem, może przez pogodę w kratkę, konkurencje też odbyły się w kratkę. W konkurencji „Samochodzik” polegającej na jak najszybszym przejechaniu slalomu po przejeździe pierwszego zawodnika Piotra Święsa z załogi nr 31, który w związku z tym był najlepszy, samochodzik odmówił współpracy. Niezawodna Angelika Ciotka Mróz rozpoczęła z dziećmi zawody w skakaniu przez pachołki przygotowane do tych zawodów. Konkurencja „Piłka” mogła się odbyć między opadami, a najszybsza (z tych którym udało się ją pokonać) była załoga nr 7 – Damian Czop/Bogdan Czop. Natomiast w dziecięcej konkurencji „Piłeczki” najlepsze były Lena Olbrych z załogi nr 10 i Agnieszka Pawłowska z załogi nr 29.
Późnym popołudniem nastąpiło rozdanie nagród Rajdu, podczas którego wszystkie załogi otrzymały pamiątkowe puchary i „Certyfikaty Rajdowca Turysty”, a wszystkie dzieci dyplomy „Mistrz kierownicy”, słodkie upominki i nagrody rzeczowe.
Organizacją imprezy z ramienia klubu zajmowali się Rambo Team – Mariola i Janusz Mrozek, Kropek Rally Team – Janusz Smoła/Anna Mrozek, Trzej Muszkieterowie – Jayson (Andrzej Mrozek), Albert (Jakub Malisz) i Knap (Jakub Knapik), Bajorek Team – Anna i Andrzej Zięcina, Ewa i Dariusz Bajorek, Konrad Balakowicz oraz Krystyna i Marian Sendeccy.
Jak zwykle wykorzystane zostały zdjęcia autorstwa naszych stałych fotografów Marcina Wojciechowskiego – BOLO foto, Piotra Dudki – KGR-Rally i Janusza Mrozka.