Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny

Dnia 20 kwietnia 2016 r. odbyły się eliminacje powiatowe Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W organizacji tej imprezy obok Starostwa Gorlickiego, Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Bieczu, Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach, Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, Zespołu Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Gorlicach, PCK w Gorlicach, Powiatowej Straży Pożarnej w Gorlicach i Automobilklubu Gorlickiego, brali udział członkowie Automobilklubu Bieckiego.

Gospodarzem Turnieju była P. Renata Stępień dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach. Głównym organizatorem i koordynatorem Turnieju był P. Jerzy Bugno. Uroczyste rozpoczęcie Turnieju uświetnił swoją obecnością Wicestarosta Gorlicki Pan Jerzy Nalepka.

Pierwszą częścią turnieju było rozwiązanie przez wszystkich członków startujących drużyn testów teoretycznych. Test wiedzy obejmujący zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu drogowym składał się z 25 pytań, a test skrzyżowania z 10 zadań polegających na ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie. Testy te przygotowali i przeprowadzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach z jej rzecznikiem aspirantem Grzegorzem Szczepankiem. Najwięcej punktów z obu testów uzyskał uczeń I LO w Gorlicach – Jakub Zieliński.

Natomiast test z historii polskiej motoryzacji składał się z 15 pytań i został opracowany i przeprowadzony przez Mariolę Mrozek. W tym roku jeden z uczniów był przygotowany perfekcyjnie i uzyskał maksymalną liczbę 15 punktów. Był to Sebastian Szychta uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorlicach.

Konkurencją praktyczną było udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej wykonywane przez całą drużynę. Przygotowali i przeprowadzili ją P. Anna Wirchniańska z Zespołu Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Gorlicach, i P. Dariusz Surmacz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. Uczniowie byli tak dobrze przygotowani, że dwie drużyny „A” ZSE w Gorlicach i „A” ZST w Gorlicach walczyły o zwycięstwo w dogrywce. Jednym punktem zwyciężyła drużyna „A” Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach.

|W pozostałych konkurencjach – jazda samochodem oraz rozpoznawanie części samochodowych – startowali wyznaczeni przez opiekunów, w każdej konkurencji inny, uczniowie. Niestety ze względu na brak skutera nie została przeprowadzona konkurencja polegająca na bezpiecznym i technicznym przejechaniu określonej trasy.

Konkurencję polegającą na bezpiecznym i technicznym przejechaniu określonej trasy, samochodem z tzw. talerzem Stewarta przeprowadzili przedstawiciele Automobilklubu Gorlickiego P. Andrzej Zabierowski i P. Roman Liana. Najlepiej i najszybciej wyznaczoną trasę przejechał Jakub Smoleń uczeń ZSE w Gorlicach.

Ostatnia konkurencja praktyczna polegająca na rozpoznawaniu części samochodowych została przygotowana przeprowadzona przez P. Piotra Ryndaka. Tu również była wyrównana walka o zwycięstwo. Dwu uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach – Jakub Ledniowski i Szymon Belczyk – walczyło o nie w dogrywce. Ostatecznie jednym punktem zwyciężył S. Belczyk.

W rozdaniu nagród i uroczystym zakończeniu Turnieju wzięli udział Wicestarosta Gorlicki Pan Jerzy Nalepka, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie P. Monika Przybyło, Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach młodszy inspektor P. Mirosław Kawa oraz zastępca dyrektora MORD w Nowym Sączu P. Wiesław Kądziołka.

Zwycięzcą drużynowym Turnieju Wiedzy Motoryzacyjnej została drużyna „A” Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorlicach w składzie Jakub Przybylski, Sebastian Szychta i Adrian Szkaradek. Drugie miejsce zajęła drużyna „A” Zespołu Szkół Technicznych w Gorlicach (Grzegorz Koszyk, Jakub Ledniowski i Sebastian Mruk), a trzecie zdobyła drużyna „B” Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorlicach (Mirosław Doszna, Łukasz Bajorek i Jakub Smoleń). Zwycięska drużyna weźmie udział w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w Krakowie.

Nowosądecki MORD ufundował nagrody dla zwycięskich drużyn i zapewnił samochód z talerzem Stewarda do próby. Przygotował również dla uczestników Turnieju (i uczniom szkoły) dodatkową atrakcję, a była nią możliwość sprawdzenia się na symulatorze przeciążeń. Wywołuje on przeciążenia większe niż kolejka górska i nie mniejsze emocje, tak dla korzystających, którzy mogą sprawdzić swoją odwagę oraz wytrzymałość, jak i dla widzów, których nigdy nie brakuje podczas pracy symulatora.


Komentarze są zamknięte.