Powiatowy Turniej BRD

21 kwietnia 2016 r. odbyły się powiatowe eliminacje Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Współorganizatorami Turnieju byli Starostwo Gorlickie, Gmina Biecz, Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Bieczu, Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach, Powiatowa Straż Pożarna w Gorlicach, Zespół Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Gorlicach, PCK w Gorlicach, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu oraz Automobilklub Gorlicki i Automobilklub Biecki.

Organizacją Turnieju kierował, jak co roku, P. Jerzy Bugno, a zawody odbyły się na hali sportowej Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Bieczu, a Turniej otworzyła Pani Beata Mikruta dyrektor PMOS w Bieczu. Klasyfikację Turnieju w programach obliczeniowych opracowanych przez PZMot prowadziła Mariola Mrozek.

W zmaganiach rywalizowało w tym roku 6 drużyn ze szkół podstawowych i 8 drużyn gimnazjów powiatu gorlickiego. Rywalizacja podzielona była na trzy konkurencje: teoretyczną – test wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego i konkurencje praktyczne – jazda rowerem i udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Test wiedzy składał się z 20 pytań dla szkoły podstawowej, a 25 w gimnazjum, obejmujących zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów. Natomiast test skrzyżowania składał się z 10 zadań polegających na ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie. W obu testach jedna odpowiedź była prawidłowa. Testy przygotowali, przeprowadzili i oceniali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach z kierownikiem ruchu drogowego Panią Katarzyną Gryskow-Szewczyk.

W teście wiedzy z przepisów o ruchu drogowym w klasyfikacji szkół podstawowych najwięcej, bo 22 punkty, zdobyli Karolina Drąg i Wiktor Matuszyk z SP nr 2 w Ropie. Bezkonkurencyjna w teście skrzyżowań była Karolina Drąg, która jako jedyna uzyskała maksymalna ilość 10 punktów.

W klasyfikacji gimnazjów test wiedzy z przepisów o ruchu drogowym najlepiej rozwiązała Gabriela Spólnik z Gimnazjum nr 2 w Ropie uzyskując 23 punkty. Test skrzyżowań czterech uczniów zdobyło 9 punktów. Były to Gabriela Spólnik i Oliwia Trojanowicz z Gimnazjum nr 2 w Ropie oraz Kacper Piątek uczeń Gimnazjum w Rożnowicach i Dawid Sarnecki uczeń Gimnazjum w Libuszy.

Konkurencja praktyczna z udzielania pomocy przedmedycznej polegała na udzieleniu przez całą drużynę pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Wszystkie drużyny wykonywały jednakowe zadanie. Konkurencję z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowali i prowadzili P. Anna Wirchniańska z Zespołu Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Gorlicach i P. Dariusz Surmacz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. Najwięcej, bo 9 punktów, zdobyły Szkoła Podstawowa z Libuszy i Gimnazjum nr 4 w Gorlicach.

Kolejna konkurencja praktyczna – jazda rowerem – polegała na przejechaniu toru sprawnościowego w kolejności ustalonej przez organizatora. Rowerowy tor sprawnościowy przywiózł i przygotował, wraz z Januszem Mrozkiem, P. Grzegorz Mliczek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ropie. Tor rowerowy dla szkół podstawowych przeprowadzili przedstawiciele Automobilklubu Gorlickiego P. Andrzej Zabierowski i P. Roman Liana. Jedyną osobą, która nie uzyskała punktów karnych była uczennica SP nr 2 w Ropie – Aleksandra Karpińska.

Natomiast przedstawiciele Automobilklubu Bieckiego – P. Jan Grygowicz, P. Piotr Ryndak i P. Janusz Mrozek – przeprowadzili tor rowerowy dla uczniów gimnazjów. Żadnych punktów karnych nie uzyskali dwaj uczniowie Gimnazjum nr 2 w Ropie – Marcin Matuszyk i Łukasz Stachurski.

W klasyfikacji szkół podstawowych zwyciężyła drużynowo Szkoła Podstawowa nr 2 z Ropy, w składzie Aleksandra Karpińska, Karolina Drąg, Paweł Rewak i Wiktor Matuszyk. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 w Gorlicach (Jessica Śliwa, Agnieszka Sikora, Nikodem Weron i Kacper Śliwa) a trzecie Szkoła Podstawowa ZSP w Libuszy (Anna Przybyłowicz, Martyna Juruś, Dawid Maciejowski i Bartłomiej Kurowski).

W klasyfikacji gimnazjów zwyciężyła drużyna Gimnazjum nr 2 z Ropy w składzie Marcin Matuszyk, Gabriela Spólnik i Michał Masztafiak. Drugie miejsce zdobyli zwycięzcy Gminnego Turnieju BRD uczniowie Gimnazjum ZSP w Libuszy – Paweł Rybka, Paweł Bogdan i Dawid Sarnecki. Natomiast trzecie miejsce wywalczyła w tym roku drużyna Gimnazjum nr 4 w Gorlicach (Anna Zawiślak, Dawid Lorczyk i Dominik Piecuch).

Drużynowi zwycięzcy Turnieju w obu klasyfikacjach otrzymali puchary, dyplomy i nagrody. Zwycięskie drużyny będą reprezentowały powiat gorlicki w wojewódzkim finale Turnieju.

W klasyfikacji indywidualnej tak w szkołach podstawowych i gimnazjach zwyciężyły dziewczyny. W klasyfikacji szkół podstawowych zwyciężyła Aleksandra Karpińska uczennica SP nr 2 z Ropy, a w klasyfikacji gimnazjów pierwsze miejsce wywalczyła uczennica Gimnazjum nr 2 w Ropie – Gabriela Spólnik. Zwyciężczynie Turnieju w obu klasyfikacjach wyjechały z hali sportowej w Bieczu nowymi rowerami.

Rozdanie nagród uświetnili swoją obecnością Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach P. Mirosław Kawa, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Pani Monika Przybyło, sekretarz Gminy Biecz Pan Jan Szkaradek oraz kierownik wydziału kultury Urzędu Miasta Gorlice Pan Aleksander Augustyn. A relację z Turnieju filmowała telewizja internetowa Gorlice.TV.

 

 

 


Komentarze są zamknięte.