XV Gminny Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowym imienia Jana Grygowicza

W sobotę 1 kwietnia 2023 roku odbył się XV Gminny Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowym imienia Jana Grygowicza, którego współorganizatorami byli Automobilklub Biecki, Gmina Biecz i Koordynator ds. Sportu Gminy Biecz, Komisariat Policji w Bieczu, Ochotnicza Straż Pożarna w Bieczu. Gospodarzem Turnieju, jak co roku, był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy, którego dyrektor Pan Aleksander Kalisz nieodpłatnie udostępnił halę sportową. Organizacją i przeprowadzeniem Turnieju z ramienia Automobilklubu zajmowali się wiceprezes ds. BRD Janusz Mrozek i Łukasz Skórski, który był również Sędzią głównym Turnieju oraz Mariola Mrozek, Anna Mrozek i Andrzej Mrozek.

Pierwszą konkurencją Turnieju było rozwiązanie testów teoretycznych z wiedzy o ruchu drogowym i skrzyżowań, które przeprowadzili komendant Komisariatu Policji w Bieczu podinspektor P. Marcin Stępień, aspirant sztabowy P. Krzysztof Gurgul i aspirant P. Krzysztof Gucwa. Następnie uczestnicy wzięli udział w konkurencjach praktycznych, a pierwszą z nich był rowerowy tor sprawnościowy przeprowadzony przez kol. Łukasza Skórskiego i Andrzeja Mrozka.  Równolegle drużyny uczestniczyły w konkurencji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, która przeprowadzona została przez druhów z OSP w Bieczu P. Annę Huk i P. Remigiusza Święcha.

W Turnieju wzięło udział siedem drużyn z pięciu szkół Gminy Biecz – SP nr 1 w Bieczu, ZSP w Binarowej, SP w Korczynie, ZSP w Libuszy i SP w Racławicach

W grupie I konkurowało dwie drużyny, a zwycięzcą Turnieju w klasyfikacji zespołowej została drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu w składzie Wiktoria Kawa, Barbara Szkaradek, Miłosz Mosoń i Jan Zając.  W klasyfikacji indywidualnej całe podium zajęli zawodnicy SP nr 1 w Bieczu, a zwyciężyła Wiktoria Kawa (+6 punktów), drugie miejsce zajęła Barbara Szkaradek (+8), a trzecie – Jan Zając (+10).

Najlepsze w testach z bezpieczeństwa w ruchu drogowym były Barbara Szkaradek (+21 punktów w teście wiedzy, +7 punktów w teście skrzyżowań) i Wiktoria Kawa (+18, +8). Rowerowy tor przeszkód najlepiej przejechał Jan Zając z SP nr 1 w Bieczu (-8 punktów) , a drugie miejsce zajęli Wiktoria Kawa (-13) i Kamil Pijanowski (-13).  Najlepszą drużyną w konkurencji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej była drużyna SP nr 1 w Bieczu (+14).

W grupie II rywalizowało 5 drużyn, a zwycięzcą zespołowym Turnieju została drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Racławicach w składzie Oliwia Oczkowicz, Wiktoria Ryznar i Błażej Juruś (+45 punktów). Indywidualnym zwycięzcą Turnieju został  Błażej Juruś z ZSP w Racławicach uzyskując +8 punktów. Drugie miejsce zajęła uczennica tej samej szkoły Oliwia Oczkowicz, a trzecie – Oliwier Potykanowicz uczeń SP nr 1 w Bieczu.

Najlepszy w testach brd i skrzyżowań był Błażej Juruś uczeń ZSP w Racławicach (+20 punktów w teście wiedzy, +9 punktów w teście skrzyżowań). W teście skrzyżowań tyle samo punktów zdobył również uczeń SP w Korczynie Tomasz Kamiński. Rowerowy tor przeszkód najlepiej przejechał Mateusz Czech uczeń SP w Korczynie (-5 punktów), drugie miejsce zdobyli  uzyskując -10 punktów – Maciej Źródelski z ZSP w Libuszy i Mateusz Trybek z SP w Korczynie. Najlepszą drużyną w konkurencji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej była drużyna SP w Korczynie (+17).

Zawodnicy wszystkich drużyn otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a zwycięskie drużyny ponadto otrzymały puchary i medale. W klasyfikacji indywidualnej uczniowie, którzy zajęli miejsca na podium nagrodzeni zostali pucharami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Nagrody wręczali goście Burmistrz – Biecza Pan Mirosław Wędrychowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej P. Grzegorz Nosal i dyrektor ZSP w Libuszy Pan Aleksander Kalisz oraz organizatorzy Turnieju.

Dziękujemy sponsorom – Bankowi Spółdzielczemu w Bieczu i Piekarni „Kasia” w Bieczu za pomoc w organizacji imprezy oraz P. Wojciechowi Bajorkowi i P. Grzegorzowi Przyczynkowi  za pomoc przy przygotowaniu rowerowego toru przeszkód. Dziękujemy również za udział wszystkim zawodnikom, a opiekunom za przygotowanie uczniów do Turnieju i zapraszamy na XVI Gminny Turniej BRD w przyszłym roku.