MISTRZOWSKI MARZEC

Najważniejszą cykliczną imprezą Automobilklubu Bieckiego związaną z bezpieczeństwem w ruchu drogowym jest Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym imienia Jana Grygowicza. Jego współorganizatorami, co roku, są Gmina Biecz i Koordynator ds. Sportu Gminy Biecz, Komisariat Policji w Bieczu, Ochotnicza Straż Pożarna w Bieczu, a gospodarzem – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy. 23 marca 2024 roku, na szkolnej hali sportowej w Libuszy, jako pierwsza została przeprowadzona konkurencja teoretyczna, czyli testy z wiedzy o ruchu drogowym i skrzyżowań, którą przygotowali i przeprowadzili komendant Komisariatu Policji w Bieczu podinspektor P. Marcin Stępień, aspirant sztabowy P. Krzysztof Gurgul i aspirant P. Krzysztof Gucwa. Następnie uczestnicy wzięli udział w konkurencjach praktycznych. Sędzią głównym Turnieju i rowerowego toru sprawnościowego był Łukasz Skórski, który przygotował i przeprowadził tę konkurencję z Andrzejem Mrozkiem. Oprócz nich organizacją z ramienia klubu zajmowali się wiceprezes ds. BRD Janusz Mrozek, Mariola Mrozek, Anna Mrozek i Janusz Smoła. Równolegle drużyny uczestniczyły w konkurencji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowanej i przeprowadzonej przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bieczu P. Annę Huk i P. Remigiusza Święcha.

W klasyfikacji zespołowej grupy I (kategoria wiekowa do lat 12) zwycięzcą Turnieju została drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Korczynie w składzie Agnieszka Juruś, Amelia Szychta, Antoni Szary i Kacper Wędrychowicz przygotowywana przez P. Rafała Rybkę. Drugie miejsce zajęła drużyna ZSP w Rożnowicach, trzecie – ZSP w Strzeszynie, a czwarte – ZSP w Libuszy. W klasyfikacji indywidualnej, tej kategorii wiekowej, zwyciężyła uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowicach Klaudia Czyżyk (+9 punktów). Drugie miejsce zajęła Amelia Szychta z ZSP w Korczynie, a uczeń tej samej szkoły Antoni Szary uplasował się na miejscu trzecim. Oboje zdobyli po +12 punktów, jednak przy ustalaniu ostatecznej klasyfikacji zdecydowały wyniki uzyskane za test wiedzy i test skrzyżowań, w których Amelia zdobyła więcej punktów.

W grupie II (kategoria wiekowa powyżej lat 12) zwycięzcą zespołowym Turnieju została po raz kolejny drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Racławicach w składzie Oliwia Oczkowicz, Wiktoria Ryznar i Błażej Juruś przygotowywana przez Panią Joannę Alibożek. Drugie miejsce zajęła drużyna ZSP w Binarowej, trzecie – SP nr 1 w Bieczu, czwarte – ZSP w Libuszy, a piąte – ZSP w Strzeszynie. Indywidualnym zwycięzcą Turnieju w tej kategorii wiekowej został, uzyskując +8 punktów, Dawid Lenard z ZSP w Binarowej. Drugie miejsce zajął Błażej Juruś z ZSP w Racławicach, a trzecie – Krzysztof Kozioł uczeń ZSP w Libuszy. Obaj zdobyli po +10 punktów, ale zgodnie z regulaminem – ponieważ Błażej był lepszy w testach – zajął miejsce drugie.

Wyniki Turnieju znajdują się w galerii.

W klasyfikacji drużynowej pucharami i medalami nagrodzone zostały zwycięskie drużyny, a dyplomy i nagrody rzeczowe otrzymali zawodnicy wszystkich drużyn. W klasyfikacji indywidualnej uczniowie, którzy zajęli miejsca na podium, nagrodzeni zostali pucharami i dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Wręczali je goście Burmistrz Biecza Pan Mirosław Wędrychowicz i Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Grzegorz Nosal oraz organizatorzy Turnieju. Turniej otworzył i zamknął dyrektor ZSP w Libuszy Pan Aleksander Kalisz. Serdecznie dziękujemy sponsorom – Bankowi Spółdzielczemu w Bieczu i bieckiej Piekarni „Kasia”. Dziękujemy również Panu Dyrektorowi, nauczycielom, pracownikom i uczniom ZSP w Libuszy. Przy rozkładaniu mat pod tor rowerowy na libuskiej hali, oprócz pracownika hali P. Grzegorza Przyczynka, pomagali nauczyciele wychowania fizycznego P. Wojciech Bajorek i P. Piotr Firlit oraz uczniowie szkoły. Elementy toru rowerowego jak zwykle udostępniła nam libuska szkoła, której uczniowie pod opieką P. Sławomira Wróbla pomogli przy ich złożeniu po Turnieju. Przede wszystkim dziękujemy za udział wszystkim zawodnikom oraz opiekunom za ich przygotowanie i zapraszamy na XVII Gminny Turniej BRD im. Jana Grygowicza w przyszłym roku.Mistrzowie dwu kółek, być może zostaną Mistrzami czterech kółek … więc teraz o Mistrzach za kierownicą samochodów…

W Mistrzostwach Okręgu Rzeszowskiego w KJS i Super Sprint 2023 Automobilklub Biecki reprezentowało wiele załóg. Byli to Daniel Sarkowicz/ Kamil Liana (nz), Dawid Drozd (nz)/ Dominik Drozd – w klasie 1; Dawid Kalisz/Piotr Szudy, Arkadiusz  Abram/Anna Mrozek, Maciej Chumikowski/Szymon Brataniec (nz), Stanisław Wroński/Michał Kret (nz) w klasie 2; Dawid Gonkiewicz/Stanisław Gonkiewicz (nz), Arkadiusz Prokop/Piotr Święs w klasie 3; Janusz Smoła/Jakub Kalisz, Jakub Skicki/Kamil Skicki (nz) w klasie 4; a Konrad Sajdak/Piotr Pypeć (A. Stomil w Dębicy), Patryk Setlak/Piotr Rutana (nz), Filip Fortuna/Wiesław Orliński, Jacek Gajda/Dariusz Kowal (A. Rzeszowski)/Konrad Sajdak, Patryk Szalacha (A. Stomil w Dębicy)/ Piotr Szudy, Karol Chalibożek/Karol Topczyj (nz), Piotr Skonecki/Daniel Gielczowski w klasie FIAT. Dzięki nim Automobilklub Biecki zdobył w klasyfikacji klubowej MOR Super Sprint 2023 – II miejsce, a w MOR KJS 2023 – IV miejsce.

Wśród Mistrzów sezonu 2023, którym wręczono puchary 16 marca 2024 r. w Bukowsku, byli oczywiście klubowi zawodnicy. Mistrzem Okręgu Rzeszowskiego w Super Sprincie w klasie FIAT został Konrad Sajdak, którego pilotował Piotr Pypeć z A. Stomil w Dębicy, a Patryk Setlak pilotowany przez Piotra Rutanę (nz) ponownie wyjeździł Puchar Fiata 126p. Tytuł I Wicemistrza Okręgu w klasie 4 wywalczyła załoga Janusz Smoła/Jakub Kalisz. Zdobywcą tytułu Mistrz Okręgu Rzeszowskiego w KJS w klasie FIAT został Jacek Gajda pilotowany przez Konrada Sajdaka, a III miejsce w tej klasie wyjeździła załoga Filip Fortuna/Wiesław Orliński.

Następnego dnia po rozdaniu pucharów rozpoczął się sezon Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w KJS 2024, którego pierwszą rundą był 3. Rajd Ziemi Sanockiej. Trasa była bardzo wymagająca o czym świadczył fakt, że ze startujących 33 załóg do mety rajdu dojechało 28. Wśród nich był Filip Fortuna, startujący (tym razem) z Łukaszem Kamińskim (A. Rzeszowski), który zajął III miejsce w klasie FIAT. Niestety druga klubowa załoga, która zgłosiła się do rajdu, Janusz Smoła/Anna Mrozek nie wystartowała ze względu na awarię samochodu.

Ale sezon rajdowy rozpoczął się już wcześniej. W marcu odbyły się dwie rundy (3 i 24 marca) Samochodowych Mistrzostw Tychów, które przeprowadzane są na Torze Testowym Fiata w Bieruniu. W tym sezonie wystartowała w nich, w klasie CENTO, klubowa załoga Jacek Gajda/Konrad Sajdak. W pierwszej rundzie zajęli V miejsce wśród 16 Fiatów, a w 2 rundzie wyjeździli również V miejsce na 18 Fiatów.

Sezon 2024 zaczął się nieźle, ale dopiero się rozkręca… życzymy sukcesów w kolejnych startach.