
Dnia 9 lipca 2017 r. odbył się siódmy już Rodzinny Rajd Turystyczny, którego tematem przewodnim było „Na krańcu… powiatu”. W Rajdzie wzięło udział 21 załóg w tym 13 z Automobilklubu Bieckiego i 8 załóg niezrzeszonych. Uczestniczyło w nim 79 osób, w tym 37 dorosłych i 31 dzieci oraz 11 sędziów.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 12:00, w sali w budynku tzw. Wantuchówki (dzięki zgodzie Pana Marka Szarego Prezesa Klubu Abstynenta „Horyzont”), wydawaniem dokumentów rajdowych i numerów startowych (zaprojektowanych przez kol. Macieja Łyszczarza). Na początek sprawność i wyposażenie samochodów sprawdził kol. Dariusz Bajorek, a dyrektor rajdu Mariola Mrozek przeprowadziła krótką odprawę zawodników, po której rozwiązywali test z bezpieczeństwa ruchu drogowego (przygotowany przez Annę Mrozek). Maksymalną liczbę punktów w teście z brd zdobyły cztery załogi: W.Orliński/ G.Orlińska, M.Kacprzak/ O.Kacprzak, A.Szczepański/P.Budziak, J.Wronkowicz/P.Wronkowicz.
W tym roku zawodnicy wyjechali z Biecza w kolumnie, a wypuścił ich na trasę kol. Janusz Mrozek. Na placu zamkniętym w Sękowej (dzięki zgodzie Pani Wójt Małgorzaty Małuch) odbyła się samochodowa próba sprawnościowa, której kierownikiem był kol. Dariusz Bajorek. Najszybciej pokonała trasę załoga nr 4 -M.Galant/D.Kozioł jadąca Mrecedesem W126, a największą furorę zrobiła swoim przejazdem Fiatem 126P załoga nr 5 – T.Deda/A.Deda.

Jak co roku zawodnicy musieli znaleźć w książce drogowej i podczas zwiedzania odpowiedzi na pytania testu krajoznawczo-turystycznego. W tym roku zwiedzaliśmy małą miejscowość Bartne, o bogatej historii, i jak się okazało było, co zwiedzać. Wszyscy zachwyciliśmy się pięknymi cerkwiami: greckokatolicką, która jest oddziałem gorlickiego Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz prawosławną z pięknym ikonostasem.
Na mecie ulokowanej na rekreacyjnym placu w Ropicy Górnej (udostępnionym przez Panią Sołtys Katarzynę Tokarz) zawodnicy oddali testy krajoznawczo-turystyczne i jak się okazało załogi prawidłowo odpowiedzieli na wszystkie pytania testu. Tutaj kol. Krzysztof Sitek miał przeprowadzić próbę resuscytacji na fantomie, nawet przywiózł naszego „Adasia”, ale ponieważ po długim zwiedzaniu wszyscy zgłodnieli poszli pożywić się kiełbaską z grilla i chlebem upieczonym przez Krysię Sendecką. Zorganizowaniem zaplecza i wyżywieniem zajmowała się super ekipa: kol. Anna Zięcina i Andrzej Zięcina oraz kol. Ewa Dulęba i Darek Bajorek oraz kol. Marian Sendecki.
Następnie, tak dorośli, jak i dzieci, wzięli udział w czterech konkurencjach sportowych „Toru Przeszkód”. Przygotowała je Ania Mrozek, a przeprowadzali kol. Prezes Marek Sitek, Kostek Galant, Andrzej Mrozek, Andrzej Zięcina. Pierwszą konkurencją, o nazwie „Kowbojski slalom”, było pokonanie slalomu między pachołkami w kapeluszu skacząc do mety na dużej piłce. Na dodatek na czas. Najlepszy był zawodnik załogi nr 15 M.Szumlański/J.Szumlański, a najlepsze dzieciaki – Kuba Szulański, Arek Deda i Piotrek Wronkowicz. W konkurencji „Trafisz?” należało za pomocą pięciu piłeczek tenisowych strącić pięć butelek wypełnionych wodą, dla utrudnienia rozmieszczonych na różnej wysokości. Siedmiu zawodników strąciło po dwie butelki, a pięciu po jednej. Najlepsi z młodszych zawodników byli Kuba Szumlański, który strącił trzy butelki oraz Julka Dudka i Przemek Pruchniewicz – po dwie butelki.
Dwie ostatnie konkurencje były przeprowadzane w goglach symulujących efekty spożycia alkoholu, lub używania narkotyków, które otrzymaliśmy wraz z materiałami promocyjnymi od Pana Piotra Gajdy pełnomocnika ds. uzależnień Urzędu Miejskiego w Gorlicach. W pierwszej o nazwie „Kosz z promilami” trzeba było wykonać trzy rzuty do kosza w alko-goglach i trzy bez nich. Uczestnicy przekonali się, że nie jest to wcale proste. Pięciu zawodników trafiło dwa razy do kosza, a czterech – jeden raz. Najlepszy wśród dzieciaków był Arek Deda, który trafił trzy razy oraz Julianka Orlińska, Adrian Gajek i Piotrek Wronkowicz, którzy trafili dwa razy. Druga nazwana „Złap” polegała na złapaniu pięciu różnej wielkości piłeczek i piłek w narko-goglach.
Ta konkurencja również była trudna, ale zawodnik załogi nr 3 – Ł.Maczuga/ M.Maczuga złapał wszystkie piłki, a załogi nr 7 – B.Polak/K.Mysłakowska-Polak – aż trzy. Również trzy złapał najlepszy z młodych – Krzysiek Dudka.
Uczestnicy rajdu podpisywali też deklaracje odpowiedzialnego świadka /pasażera, aby wyrazić swoje poparcie dla kampanii No Promil, No Problem inicjowanej już od 10 lat przez Stowarzyszenie „Solny Gwarek” z Wieliczki a realizowanej przez Miasto Gorlice. Kampania ma na celu wyrobienie wśród społeczeństwa krytycznej postawy w stosunku do osób wsiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Po sportowej rywalizacji przyszedł czas na ciąg dalszy integracyjnego grilla, a około godziny 19:00 nastąpiło ogłoszenie wyników Rajdu. W tym roku załogi otrzymały puchary i „Certyfikaty Rajdowca Turysty”. Wszystkie dzieci dostały dyplomy „Mistrz kierownicy”, słodkie upominki i nagrody rzeczowe, a w tym roku były to kubki z napisem RODZINNY RAJD TURYSTYCZNY, logo Automobilklubu Bieckiego i sponsora firmy IRBUD (zaprojektowane przez firmę UNITA Gabrieli Orlińskiej).
Siódmy Rodzinny Rajd Turystyczny był niezwykle udany J piękna pogoda J sympatyczni uczestnicy J grzeczne dzieci J miła młodzież J super sędziowie. I mali, i dorośli uczestnicy Rajdu wyjeżdżali zadowoleni umawiając się na spotkanie za rok. A więc do zobaczenia.
Za pomoc w organizacji imprezy dziękujemy:
- Pani Wójt Gminy Sękowa Małgorzacie Małuch i Pani Sołtys Ropicy Górnej Katarzynie Tokarz
- Panu Grzegorzowi Nosalowi Przewodniczącemu Rady Gminy Biecz
- sponsorom imprez brd – Panu Ireneuszowi Pawlusiowi i Mieczysławowi Galantowi
- prezesowi Klubu Abstynenta „Horyzont” kol. Markowi Szaremu
- prezesowi Automobilklubu Bieckiego Markowi Sitkowi
- bardzo sympatycznej i pracowitej ekipie sędziowskiej
- wszystkim uczestnikom Rajdu dorosłym i dzieciom, którzy mamy nadzieję bawili się świetnie


W miniony weekend, w Wieliczce odbył się XI Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Tegoroczna impreza stanowiła 1 rundę Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a na jej starcie nie mogło zabraknąć reprezentantów Automobilklubu Bieckiego. Bardzo dobrze rozpoczęła sezon załoga Mariusz Polak i Tadeusz Gargas, w Audi B2 Coupe Quattro, uzyskując siódmy rezultat w klasyfikacji generalnej i trzeci w klasie 5/G1. Na trzynastym miejscu w „generalce” zawody ukończyła załoga ELEFANT/Ernest Kornobis w BMW 318is E30, będąc jednocześnie czwartą załogą kategorii 4 i drugą w klasie 4/E3.
Mamy przyjemność zaprosić wszystkich zawodników oraz kibiców na kolejną imprezę samochodową, stanowiącą 2-rundę Mistrzostw Galicji 2017, tj. „KJS Wiosenny Super Oes 2017”, która odbędzie się w dniu 02.04.2017r.
Ze smutkiem zawiadamiamy, że 10 lutego 2017 r. zmarł niespodziewanie, w wieku 67 lat, nasz klubowy kolega Tadeusz Barzyk.
Automobilklub Biecki rozwój zawdzięcza zaangażowaniu swoich działaczy. Ludziom, którzy poświęcali, swój czas i serce działaniom na rzecz rozwoju sportów motorowych. Tadek został uhonorowany Srebrną Odznaką Honorową PZM.
Ze smutkiem zawiadamiamy, że 16 stycznia 2017 r. zmarł niespodziewanie, w wieku 79 lat, nasz klubowy kolega Pan Kazimierz Tusiński.
W dniu 15 stycznia 2017 roku odbyła się V Dębicka Motoorkiestra 2017 organizowana przez Automobilklub Stomil w Dębicy. W imprezie na 40 zgłoszonych załóg wystartowało 31. Nasz klub w tej imprezie reprezentował Patryk Stelak z pilotem Sebastian Niemiec jadący Fiatem 126p.
Na Gali Sportu Samochodowego PZM w dniu 17 grudnia 2016 roku, zostały opublikowane projekty kalendarzy imprez samochodowych na 2017 rok.


