Maciej Serafin rozpoczyna sezon EHC, a drużyna szkoły z Racławic wygrywa Gminny Turniej BRD

W tym miesiącu rozpoczęły się zmagania na trasach wyścigów górskich i rajdów rangi Mistrzostw Europy, Polski i Okręgu Rzeszowskiego.

Maciej Serafin rozpoczął starty w Mistrzostwach Europy EHC w nowym samochodzie Mitsubishi Lancer Evo X – „Coraz bardziej czuję mojego ORŁA … na piątym biegu przy maksymalnych obrotach jadąc 227 km/h pokonuje zakręty bez żadnych problemów.”

W pierwszej eliminacji we francuskim St Jean du Gard Maciek zajął II miejsce w grupie 4, natomiast w austriackim wyścigu Rechberg nie wystartował w drugim podjeździe wyścigowym ze względu na kontuzję – „Po wygranym pierwszym podjeździe wyścigowym, ze znaczną przewagą 3,344 s nad drugim zawodnikiem, nie byłem w stanie podejść w pełni sprawny do kolejnego podjazdu wyścigowego… wspólnie z moimi serwisantami zdecydowaliśmy się na wycofanie z wyścigu.”

1. Rajd Świdnicki był 1 rundą Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W tym sezonie nasz klub reprezentuje tylko załoga Mariusz Polak/Przemysław Baryła (A. Jurajski) startująca Audi 80 B2 Cupe. Pierwszą eliminację ukończyli na I miejscu w klasie OPEN 4WD.

Zbyszek Kotarba niestety nie wystartował w tej rundzie, ale w tym miesiącu wziął udział w RallyTaxi – Jedziemy dla Zuzi! akcji charytatywnej organizowanej w Żegocinie, podczas której można było wylicytować przejazd na prawym jego BMW e30.

W pierwszej rundzie Tarmac Masters wzięła udział, jak i w ubiegłym sezonie, załoga Piotr Piesko/Mateusz Kacprzak. Zmienna pogoda podczas 7. Tech-Mol Rally 2023, nie ułatwiła zadania zawodnikom „dwa kapcie na pierwszym odcinku oraz podróż poza trasę na zwiedzanie młyna na drugiej pętli” spowodowały sporą stratę do czołówki i 4 miejsce w klasie PRO3.

W tym miesiącu przeprowadzona została 2. runda Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego PZM w Konkursowej Jeździe Samochodem. W KJS “Huta Brzuska 2023” startowały trzy klubowe załogi. Dawid Kalisz/Piotr Szudy zdobyli II miejsce w klasie 2, Janusz Smoła/Jakub Kalisz – II miejsce  w klasie 4, a Jacek Gajda/Filip Fortuna (nz) – II miejsce  w klasie FIAT.

Pierwsza runda tego cyklu odbyła się w marcu. Jednak w 2. Rajdzie Ziemi Sanockiej, podczas którego przewodniczącą ZSS była Angelika Mróz, nie wzięła udziału żadna klubowa załoga.

W kwietniu odbyły się aż trzy eliminacje Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego PZM w Super Sprincie, we wszystkich wzięły udział dwie klubowe załogi Dawid Kalisz/Piotr Szudy w klasie 2 i Janusz Smoła/Jakub Kalisz w klasie 4.

W Super Sprincie Prima Aprillis, podczas którego przewodniczącym ZSS był Krzysztof Sitek, klub reprezentowały cztery załogi. Dawid Kalisz/Piotr Szudy wyjeździli I miejsce w klasie 2, a Konrad Sajdak/Patryk Szalacha (A. Stomil Dębica) III miejsce w klasie FIAT. Kolejną rundą Mistrzostw był Super Sprint „Huta Brzuska 2023”, w którym wzięły udział dwie załogi. Dawid Kalisz/Piotr Szudy zdobyli I miejsce  w klasie 2 i II miejsce  w klasyfikacji generalnej.

3 rundą Mistrzostw Okręgu Rzeszowskiego w Super Sprincie i 1 rundą Mistrzostw Galicji w Super Sprincie był organizowany przez nasz Automobilklub GODROM Wiosenny Super Sprint. Wystartowało w nim 32 załogi, a w tym aż dwunastu klubowiczów. Jadąca Hondą Civic załoga Dawid Kalisz/Piotr Szudy zajęła II miejsce w klasie 2, a startujący w klasie 3 Dawid Gonkiewicz/Stanisław Gonkiewicz (nz) zajęli  III miejsce. W klasie 4 załoga Janusz Smoła/Jakub Kalisz zdobyła I miejsce, a III miejsce – Jakub Skicki/Kamil Skicki. II miejsce w klasie FIAT wyjeździli Patryk Setlak/Piotr Rutana (nz) zdobywcy Pucharu Najszybszy Maluch Super Sprintu. Natomiast Przemysław Gosztyła/Barbara Gosztyła startujący w klasie GOŚĆ zajęli II miejsce.

Więcej informacji w artykule Debiutancka trasa Godrom Wiosenny Super Sprint

W tym miesiącu Automobilklub, przy współpracy z Gminą Biecz i Koordynatorem ds. Sportu Gminy Biecz, Komisariatem Policji w Bieczu i Ochotniczą Strażą Pożarną w Bieczu,  zorganizował XV Gminnego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym imienia Jana Grygowicza, którego gospodarzem był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy.

W klasyfikacji zespołowej grupy I zwycięzcą została drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu, a w klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła uczennica tej szkoły Wiktoria Kawa.

Zwycięzcą zespołowym Turnieju w grupie II została drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Racławicach, a indywidualnym zwycięzcą Turnieju został uczeń tej szkoły Błażej Juruś.

Więcej informacji w artykule XV Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym im. Jana Grygowicza

Zwycięska drużyna Gminnego Turnieju, w składzie Oliwia Oczkowicz, Wiktoria Ryznar i Błażej Juruś, wzięła udział powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju BRD, które odbyły się 19 kwietnia 2023 w Szkole Podstawowej nr 2 w Ropie. Zajęli tu III miejsce.

W eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, który odbył się 27 kwietnia 2023 w ZST im. W. Pola w Gorlicach zwyciężyła drużyna ZSZ w Bieczu w składzie  Adriana Mika, Jakub Biel i Marcin Markowicz.

Przy organizacji obu eliminacji powiatowych pomagali Mariola Mrozek i Piotr Ryndak.

Jeśli chcesz być na bieżąco śledź nas na Facebook’u i Instagram’ie.